Transport zwłok z zagranicy, to temat, nad którym nikt z nas się nie zastanawia. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy nas samych spotka podobny dylemat, a członek naszej rodziny umrze poza granicami kraju. Nie jest to temat łatwy, ani przyjemny, warto jednak wiedzieć, jakie są dostępne możliwości, aby przygotować się na każdą ewentualność.

Najdogodniejszą, a zarazem najdroższą opcją, jest sprowadzenie zwłok przy pomocy wykwalifikowanego zakładu pogrzebowego, takiej jak http://drejka.pl. Zlecając firmie całość procesu, możemy liczyć na kompleksowe i sprawne zajęcie się sprawą, a nasz bliski wróci do kraju z zachowaniem wszelkich starań i poszanowaniem jego doczesnych szczątków oraz naszej żałoby. Usługi te nie należą do najtańszych, jednak komfort, jaki niosą w tych trudnych chwilach jest nieoceniony. Zważywszy na fakt, że nie każdy jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność w tak trudnym momencie, pogrążone w żalu rodziny dość często korzystają z takiej formy załatwienia sprawy.

Oczywiście, istnieje też druga możliwość, jaką jest wzięcie sprawy we własne ręce. Rozpoczynając procedurę, w pierwszej kolejności musimy załatwić niezbędne dokumenty, jak choćby pozwolenie starosty czy prezydenta miasta, w którym chcemy pochować zmarłego. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na bezpłatne zaświadczenie. Po jego uzyskaniu, kontaktujemy się z konsulem w kraju, w którym doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Po uiszczeniu opłaty, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań natury epidemiologicznej, otrzymujemy zgodę na przewóz zwłok do Polski. W tym momencie możemy zorganizować transport, najczęściej lotniczy lub promowy. Nie każda linia lotnicza zgadza się na transport zwłok, należy więc upewnić się, że wybraliśmy odpowiednią. Przewóz urn natomiast jest już niejako w standardzie wszystkich przewoźników lotniczych. Z pomocą w doborze transportu może nam przyjść również firma ubezpieczeniowa, która odpowiednio pokieruje naszymi działaniami i wskaże, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie zwłok na czas transportu, a więc specjalna skrzynia i komplet dokumentów, z jakimi nasz zmarły uda się w podróż. Będzie to przede wszystkim akt zgonu i pozwolenia na transport do kraju. Kiedy już wszystko zostanie ustalone, pozostaje już tylko wprowadzić proces w czyn i oczekiwać na ciało. Również w kraju obowiązują nas konkretne przepisy transportu zwłok drogą samochodową czy kolejową, dlatego warto się z nimi wcześniej zapoznać, aby cała procedura odbyła się w możliwym na ten czas spokoju.

Sprowadzenie ukochanej osoby do kraju jest niezwykle ważnym, ale i trudnym momentem dla każdego, kogo to spotkało. Ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań i nie utknąć przez nieznajomość przysługujących nam praw i obowiązków.