Z chwilą śmierci, zaczynały się przygotowania do pogrzebu. Myto i ubierano zmarłego, układano na kanapie przykrytej kapą, gdzie leżał, aż została zrobiona trumna. Gdy trumna była przygotowana przenoszono do niej zmarłego. Następnie zaczynały się właściwe obrządki pogrzebowe: wystawienie zwłok, pochód żałobny, chowanie ciała i stypa.
Zmarły w domu przebywał trzy dni. O fakcie śmierci zawiadamiano mieszkańców wsi poprzez umieszczenie żałobnej chorągwi, na czarno lub biało zasłaniano okna (biel była przypisana do dzieci i młodzieży, a do osób starszych czerń).

Heron Warszawa - Usługi Pogrzebowe

Staropolskie zwyczaje pogrzebowe

Starym zwyczajem, do dzisiaj podtrzymywanym jest odwiedzanie zmarłego i czuwanie przy nim. Domownicy musieli założyć czarne ubrania i nie wolno było prowadzić głośnych rozmów.
Pogrzeby odbywały się trzeciego lub czwartego dnia od śmierci. O zaplanowanej godzinie schodzili się uczestnicy pogrzebu, a także ksiądz, kościelny i organista. Po modlitwie i pokropieniu wodą święconą ciała, trumna była przykrywana.Następnie trumnę wynoszono z domu.
Kondukt żałobny szedł do kościoła, gdzie trumna była ustawiana na katafalku, a następnie była odprawiana Msza św. żałobna.
Po Mszy św., zmarłego odprowadzano na cmentarz, gdzie ksiądz odprawiał krótką modlitwę.
Po opuszczeniu trumny do grobu, praktykowany do dzisiaj jest zwyczaj trzykrotnego rzucania na nią grudek ziemi przez uczestników ceremonii.
Po pogrzebie była organizowana stypa czyli poczęstunek.

Pogrzeby dzisiaj

Można zauważyć, że wiele tradycyjnych elementów przetrwało do dzisiaj: przygotowanie zmarłego, Msza św., kondukt żałobny czy stypa. Współcześnie obrzędy pogrzebowe są upraszczane i komercjalizowane. Obecnie zmarły nie zawsze przebywa w domu przez 3 dni i nie zawsze jest żegnany modlitwami.

W czasach współczesnych firmy oferujące usługi pogrzebowe starają się zorganizować tradycyjny pogrzeb zgodnie z życzeniem najbliższej rodziny.

Zakład pogrzebowy Heron Warszawa świadczący swoje usługi pogrzebowe między innymi w takich dzielnicach jak Bemowo, Bródno, Łomianki, Ochota oraz Warszawa Śródmieście i Wola oferuje bardzo szeroki zakres usług, aby żałobnicy nie musieli się martwić w tak trudnym dla nich okresie.

Informacje o innych zakładach pogrzebowych z Warszawy znajdują się na stronie internetowej FUNER – https://funer.com.pl/szukaj,Warszawa,20,1,1.html